Oddymianie

Systemy oddymiania grawitacyjnego umożliwiają usuwanie dymów i gorących gazów pożarowych z obiektu, a przede wszystkim z dróg ewakuacyjnych.

W trakcie pożaru, przy grawitacyjnym systemie oddymiania otwarte zostają otwory oddymiające w fasadach lub w dachach budynku. Przez otwory oddymiające, na zewnątrz budynku wydostają się trujące gazy, dym i gorące powietrze. W ten sposób drogi ewakuacyjne spełniają swoją rzeczywistą funkcję w kompleksowym zabezpieczeniu przeciwpożarowym budynku.
Do wyzwolenia systemu służą czujki dymowe, przyciski oddymiania lub zewnętrzne urządzenia sterujące np. SSP. Całością systemu zarządza centrala. Aby polepszyć naturalny ciąg, stosuje się w dolnych częściach budynku dodatkowe otwierane elementy napowietrzające.
Przy zastosowaniu przycisków przewietrzania, systemy te mogą służyć do codziennej wentylacji obiektu.

Podstawa prawna stosowania systemów oddymiania

Stosowanie systemów oddymiania jest przede wszystkim spełnieniem wymogów bezpieczeństwa ewakuacji i zabezpieczenia konstrukcji przed szkodliwym działaniem gorąca i toksycznych gazów.

Rozporządzenie MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów rozdział 4 § 15.1 „Z każdego miejsca w obiekcie, przeznaczonego do przebywania ludzi, zapewnia się odpowiednie warunki ewakuacji, umożliwiające szybkie i bezpieczne opuszczenie strefy zagrożonej lub objętej pożarem, dostosowane do liczby i stanu sprawności osób przebywających w obiekcie oraz jego funkcji, konstrukcji i wymiarów, a także zastosowanie technicznych środków zabezpieczenia przeciwpożarowego polegających na (…):
4) zabezpieczeniu przed zadymieniem wymienionych w przepisach techniczno-budowlanych dróg ewakuacyjnych, w tym: na stosowaniu urządzeń zapobiegających zadymieniu lub urządzeń i innych rozwiązań techniczno-budowlanych zapewniających usuwanie dymu.’’

Jaka jest podstawa prawna i miejsca zastosowania systemów oddymiania?

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki
i ich usytuowanie w następujący sposób obliguje do stosowania systemów związanych z systemami zapobiegającymi lub usuwającymi produkty spalania, czyli gazy i ciepło:

  • 215.1
    1) Dopuszcza się przyjęcie klasy E odporności pożarowej dla jednokondygnacyjnego budynku PM o gęstości obciążenia ogniowego przekraczającej 500 MJ/ m2., pod warunkiem zastosowania:
    2) samoczynnych urządzeń oddymiających w strefach pożarowych o powierzchni przekraczającej 1.000 m2.
  • 227.4.
    Dopuszcza się powiększenie powierzchni stref pożarowych, o których mowa w ust. 1, z wyjątkiem stref pożarowych w wielokondygnacyjnych budynkach wysokich (W) i wysokościowych (WW), pod warunkiem zastosowania:
    1) stałych urządzeń gaśniczych tryskaczowych – o 100%,
    2) samoczynnych urządzeń oddymiających uruchamianych za pomocą systemu wykrywania dymu – o
    100%.
  • 229.1.
    Dopuszcza się powiększenie powierzchni stref pożarowych, o których mowa w § 228, pod warunkiem ich ochrony: (…)
    2) samoczynnymi urządzeniami oddymiającymi – o 50%.
  • 237.6.
    Długości przejść, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą być powiększone pod warunkiem zastosowania (…):
    2) samoczynnych urządzeń oddymiających uruchamianych za pomocą systemu wykrywania dymu – o 50%.
  • 245.
    W budynkach:
    1) niskim (N), zawierającym strefę pożarową ZL II,
    2) średniowysokim (SW), zawierającym strefę pożarową ZL I, ZL II, ZL III lub ZL V,
    3) niskim (N) i średniowysokim (SW), zawierającym strefę pożarową PM o gęstości obciążenia ogniowego powyżej 500 MJ/ m2. lub pomieszczenie zagrożone wybuchem, należy stosować klatki schodowe obudowane i zamykane drzwiami oraz wyposażone w urządzenia zapobiegające
    zadymieniu lub służące do usuwania dymu.
  • 246.3.
    Klatki schodowe i przedsionki przeciwpożarowe, stanowiące drogę ewakuacyjną w budynku wysokim (W) dla strefy pożarowej PM, powinny być wyposażone w urządzenia zapobiegające zadymieniu lub samoczynne urządzenia oddymiające uruchamiane za pomocą systemu wykrywania dymu.

§ 247. 1.
W budynku wysokim (W) i wysokościowym (WW), w strefach pożarowych innych niż ZL IV, należy zastosować rozwiązania techniczno-budowlane zabezpieczające przed zadymieniem poziomych dróg ewakuacyjnych.
2. W krytym ciągu pieszym (pasażu), do którego przylegają lokale handlowe i usługowe, oraz w przekrytym dziedzińcu wewnętrznym, należy zastosować rozwiązania techniczno-budowlane zabezpieczające przed zadymieniem dróg ewakuacyjnych.
3. W podziemnej kondygnacji budynku, w której znajduje się pomieszczenie przeznaczone dla ponad 100 osób, oraz budowli podziemnej z takim pomieszczeniem, należy zastosować rozwiązania techniczno-budowlane zapewniające usuwanie dymu z tego pomieszczenia i z dróg ewakuacyjnych.

Sprawdź naszą pełną ofertę usług!

© UniSafe.pl
Realizacja: OhSoFresh! Creative

Menu

O nas
Oferta
Usługi
Realizacje

Serwis

Regulamin
Polityka prywatności
Współpraca
Kontakt

Aktualności

Zobacz nasze
najnowsze realizacje

Zobacz nasze
najnowsze realizacje